
Poremećaji raspoloženja su izrazito dinamično područje psihijatrije po pitanju diferencijalne dijagnostike u svjetlu novih klasifikacija, incidencije i prevalencije poremećaja raspoloženja, ali i izrazito dinamično područje po pitanju novih terapijskih opcija, pa je iz toga proizašla potreba za no-vim, dopunjenim i proširenim izdanjem udžbenika.
Žarište ovog, drugog izdanja udžbenika upravo su novi modaliteti dija-gnostike i liječenja jer bez težnje za unaprjeđenjem naše prakse ne samo da stojimo na mjestu, nego i nazadujemo. Upravo zbog toga, osim spe-cijalista psihijatara, kliničkih psihologa i socijalnih radnika, novi autori u ovom, drugom, proširenom i dopunjenom izdanju klinički su farmakolozi, epidemiolozi te specijalist nuklearne medicine.
(iz Predgovora 2. izdanju izv. prof. dr. sc. Ante Silića)
Na samom se početku knjige daje pregled psihopatologije i neuro-bioloških osnova poremećaja raspoloženja, što čini temelj razumijevanja ove raznolike dijagnostičke skupine. Zatim se opisuju psihološke osnove poremećaja raspoloženja, što daje dodatnu vrijednost ovoj knjizi. Knjiga također prikazuje i socijalne te javnozdravstvene čimbenike poremećaja, što u konačnici naglašava cjeloviti, biopsihosocijalni model razumije-vanja psihičkih poremećaja. Važan dio knjige su diferencijalna dijagnoza, psihodijagnostika i specifični faktori suicidalnosti te poremećaja spavanja kod poremećaja raspoloženja. U knjizi se obrađuje i problematika pore-mećaja raspoloženja u specifičnim skupinama kao što su starije osobe, tjelesni bolesnici i ženska populacija. Heterogeni pristup problemu pore-mećaja raspoloženja daje posebnu vrijednost ovoj knjizi.
Važno je istaknuti i značajan znanstveni opus tima prof. dr. Dalibora Karlovića, posebno u području biologijske psihijatrije, a koji je prikazan u više poglavlja knjige te upućuje na put kojim treba ići u psihijatrijskoj struci.
(iz recenzije prof. dr. sc. Darka Marčinka)